Większości osób ogród kojarzy się z zieloną przestrzenią upstrzoną kolorowymi punktami kwiatów, uformowanymi iglakami, dróżkami, tajemniczo znikającymi za drzewami i wygodnymi meblami ogrodowymi, przeznaczonymi do wypoczynku. By taki obraz był realny, trzeba poświęcić mnóstwo czasu i energii na stworzenie idealnego ogrodu.

Zakładanie ogrodów

Ogród powinien zachwycać o każdej porze roku, więc dobranie odpowiednich roślin jest bardzo ważnym zadaniem dla doświadczonego ogrodnika.
Zakładanie ogrodu zaczyna się od sporządzenia kompleksowego projektu, który zawiera wszystkie informacje na temat rozplanowania poszczególnych elementów wchodzących w skład ogrodu, czyli roślin, małej architektury ogrodowej, placu zabaw dla dzieci oraz strefy wypoczynkowej.

Ważną sprawą jest zatrudnienie ogrodnika, który prawidłowo rozplanuje sadzenie roślin, szczególnie tych, których miejsce przez dłuższy czas nie ulegnie zmianie.
Nie mniej ważne od samego umiejscowienia roślin, jest zainstalowanie automatycznego nawadniania, które dzięki zaprogramowanym komendom, samoistnie uruchomi spryskiwacze. Montaż nawadniania zaleca się wykonać przed sadzeniem roślin, ale już po wytyczeniu ścieżek, ponieważ wiąże się to z pracami w ziemi, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na system korzeniowy znajdujących się tam roślin.

Pomiędzy wytyczonymi ścieżkami wykonanymi z kamienia, betonu czy drewna, zazwyczaj sieje się trawę, która z czasem przekształca się w elegancki, szmaragdowy kobierzec. Trawnik może być również z „rolki” co jest i wygodne i szybkie w nakładaniu na przygotowany teren, lecz zanim zaczniemy go użytkować musi się z tym podłożem zrosnąć, a przez ten czas musi być intensywnie pielęgnowany. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się system automatycznego nawadniania.
Kolejną rzeczą jest wydzielenie strefy dla dzieci – wstawienie huśtawki, karuzeli czy piaskownicy zagwarantuje naszym pociechom i ich gościom miłe spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Dla dorosłych osób warto wygospodarować przestrzeń na relaks – drewniana wiata, duży parasol lub pergola opleciona kwitnącymi roślinami sprawią, że każdy z przyjemnością odpocznie na wygodnym leżaku w otoczeniu szumiących drzew i kwitnących roślin.
Prace końcowe to sadzenie roślin wieloletnich i jednorocznych, ozdabianie klombów, wstawianie ławeczek i ewentualnie dekorowanie ogrodu rzeźbami w typowo ogrodowym stylu.

Ogród wykonany według wcześniejszego projektu będzie cieszył swoim wyglądem i funkcjonalnością, a jego harmonijny ład nie będzie wymagał nadmiernych prac pielęgnacyjnych.

Zakładanie ogrodu warszawa
5 (100%) 1 vote