moc.l1717967034iamg@1717967034waw.a1717967034rolfi1717967034tlum1717967034
Tel.kom. +(48) 793 666 669
Pon – Pt : 7:00 -17:00

Jak zaprojektować nowoczesny ogród?

Jest wiele różnych stylów, według których można zaprojektować nowoczesny ogród. Dodatkowo na polskim rynku możemy znaleźć bardzo dużo gatunków roślin, które można posadzić w ogrodzie, a także sposobów związanych z ich nasadzeniem. Coraz więcej osób jednak poszukuje firm specjalizujących się w projektowaniu i wykonaniu ogrodu nowoczesnego. Piękno i prostota sprawiają że nowoczesne ogrody zyskuje na popularności.

Czym jest nowoczesny ogród?

Znacznie częściej nowoczesny ogród określany jest mianem geometrycznego. Oznacza to, że oparty jest na kształtach i figurach geometrycznych, które cechują się prostotą i łatwością w formie nasadzeń roślin. Wszelkie rośliny, które zostaną posadzone będą bardzo proste, a dodatkowo w takim ogrodzie dominują gatunki, które w łatwy sposób dają się odpowiednio formować w różne elementy geometryczne.

Ogród nowoczesny składa się z kilku gatunków roślin, które są zazwyczaj bardzo proste w uprawie, dzięki czemu właściciele nie mają problemów z prowadzeniem ogrodu. Najczęściej na takie wykonanie decydują się posiadacze miejskich działek, które otoczone są nowoczesną architekturą.

Jak wygląda i co charakteryzuje ogród nowoczesny?

Decydując się na nowoczesne ogrody, należy przede wszystkim projekt dopasować do architektury budynku. Każdy właściciel nowoczesnej nieruchomości decyduje się na to, aby otoczyć swoją posesję pięknie wyglądającym nowoczesnym ogrodem.

W takim ogrodzie rządzi prostota kształtów, okręgów i prostych linii. Dodatkowo stosuje się roślinność, która wyglądem będzie przypominać geometryczne figury. Do takiego ogrodu stosuje się materiały z metalu, drewna, a nawet betonu.

nowoczesny ogród

Zakładanie nowoczesnych ogrodów wiąże się również że wszelkiego rodzaju dodatkowymi elementami zagospodarowania takimi jak podesty, pergole, donice czy nawet podwyższone rabaty. Stosuje się również wyraziste kolory, które najbardziej widoczne są w różnego rodzaju dodatkach.

Kto pomoże stworzyć projekt nowoczesnego ogrodu?

Nowoczesne ogrody przydomowe powinny być uzupełnieniem całej nieruchomości. Należy przede wszystkim zachować w nim porządek i estetykę, a także ład i harmonię.

Najczęściej możemy zauważyć w nowoczesnym ogrodzie wyraziste formy figur geometrycznych takich jak: trójkąty, koła, prostokąty i kwadraty.

Możemy samodzielnie zdecydować się na zaprojektowanie ogrodu albo zlecić taką czynność profesjonalistom. Zdecydowanie lepiej jest wynająć doświadczonych projektantów, którzy pomogą dopasować odpowiednią roślinność i wybrać najlepsze materiały. Fachowcy pomogą również wybrać najlepsze dostępne oświetlenie, a także idealnie dopasowane meble ogrodowe.

Decydując się na usługi specjalistów od ogrodów, klienci mogą również liczyć na pomoc w założeniu całego ogrodu, a następnie regularnej pielęgnacji. Jest to najlepsze rozwiązanie dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą stworzyć ogrody przydomowe, ale nie mają czasu na to, aby samodzielnie się wszystkim zajmować.

nowoczesne ogrody

nowoczesne ogrody klomb

ogrody nowoczesne przydomowe

Jakie są charakterystyczne cechy ogrodu nowoczesnego?

Projektanci i wykonawcy, którzy zajmują się ogrodami, pomogą właścicielowi elegancko przystrzyc żywopłoty, wyrównać ścieżki i chodniki, postawić odpowiednie murki oporowe, które będą nawiązywać do samej architektury budynku, a także przyciąć krzewy iglaste na kształt kul lub stożków.

Klienci mogą również liczyć na pomoc w stworzeniu odpowiednich podestów i tarasów wypoczynkowych, a nawet zdecydować się na nowoczesne rzeźby, bądź specjalne kule ogrodowe wykonane ze szkła, metalu albo z tworzywa sztucznego.

Ogrody nowoczesne

 

ogód na dachu

Ogrody na dachu

miejskie-ogrody-nowoczesne

 

Roślinność w nowoczesnym ogrodzie.

 

Wszystkie rośliny, które wybierane są do ogrodu urządzonego w stylu nowoczesnym, muszą być zawsze odpowiednio dopasowane i muszą mieć z góry ustalone miejsce, w którym zostaną posadzone. Nie ma tutaj miejsca na wybór wielu różnych gatunków roślin, a z drugiej strony w takim ogrodzie dominuje oszczędna kolorystyka.

Nowoczesny ogród jest stworzony głównie z myślą o tym, aby właściciel mógł w nim bez problemu wypoczywać. Dlatego większość osób rezygnuje z sadzenia delikatnych i wrażliwych roślin, które wymagają stałej opieki. Unika się również roślin jednorocznych i gatunków, które występują w ogrodach rustykalnych.

Nasadzenia roślin najczęściej znajdują się na obrzeżach ogrodu, dzięki czemu tworzy się przyjazna rama dla miejsca wypoczynkowego oraz trawnika. Z drugiej strony ze względu na to, że oszczędzamy w doborze wielu różnych gatunków roślin, to powinniśmy zdecydować się na takie, które będą występować w kolorach zieleni lub jednolitych barwach.

Do nowoczesnego ogrodu najczęściej wybieramy takie rośliny jak:

 • bukszpany,
 • bergenie,
 • mahonie,
 • różaneczniki,
 • juki,
 • lawendy,
 • krzewy iglaste,
 • liliowce,
 • ozdobne trawy,
 • brzozy,
 • magnolie,
 • berberysy,
 • hortensje.

Woda i oświetlenie w nowoczesnym ogrodnictwie.

W ogrodzie nowoczesnym oprócz roślin i trawnika należy także znaleźć miejsce na zbiorniki z wodą. Powinny być one proste i oszczędne, a także posiadać geometryczną formę podobną do całego ogrodu.

Woda może zostać tak dostosowana, aby wypływała w postaci strumienia z prostej metalowej lub szklanej konstrukcji albo też projektanci ogrodów mogą stworzyć piękną ścianę wodną. Niektórzy właściciele nowoczesnego ogrodu stawiają także na wodne oczko.

Ogród nowoczesny nie posiada dużej ilości dekoracji i dlatego firma zajmująca się wykonaniem projektu będzie chciała dla klienta stworzyć oświetlenie idealnie wkomponowane w otoczenie. W ten sposób podkreślone zostaną kształty roślin, a także indywidualne detale architektoniczne. Dobrze dopasowane oświetlenie pomoże również oświetlić ścieżki, obrzeża, zbiorniki wodne i wszelkie konstrukcje ogrodowe.

Jakie meble wybrać do ogrodu w stylu nowoczesnym?

Nowoczesny ogród posiada minimalistyczną aranżację tarasu i miejsce, które przeznaczone jest do wypoczynku. Warto zastanowić się nad zakupem eleganckich i funkcjonalnych leżaków ogrodowych w prostej formie. Świetnie prezentują się zarówno na puszystej murawie, ale także na nawierzchni wykonanej z kostki granitowej.

Wybierając meble ogrodowe, dobrze jest postawić na komplet, który wzbogaci cały ogród. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania produktów, aby były odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne takie jak deszcz, promieniowanie UV czy nawet grad.

Największą popularnością wśród mebli do nowoczesnych ogrodów cieszą się produkty wykonane z aluminium i technorattanu. Te tworzywa najbardziej wyróżniają się odpornością na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, a także promieniowanie słoneczne.

Architekci, którzy zajmują się projektowaniem nowoczesnych ogrodów, coraz częściej rezygnują z klasycznych kompletów na rzecz pełnych wypoczynkowych zestawów. Dlatego możemy zaobserwować, że w nowoczesnym ogrodzie stosuje się luksusowe sofy z jasnymi tapicerkami, które pokryte zostały specjalnym poliestrem impregnowanym teflonem.

W ten sposób warstwa ochronna zabezpiecza materiał przed zanieczyszczeniami i wilgocią, które mogły wsiąknąć. Produkty te są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ zabrudzone poszwy można zdjąć i zwyczajnie uprać w pralce.

Kogo wybrać do zaprojektowania i założenia nowoczesnego ogrodu?

Na początek możemy samodzielnie zastanowić się nad projektowaniem ogrodu. Jednak ze względu na to, że w życiu posiadamy różnego rodzaju obowiązki i nie mamy czasu dodatkowo na to, aby zajmować się projektowaniem ogrodu to dobrym rozwiązaniem jest wybór specjalistów, którzy zajmują się takimi zadaniami.

Zima jest najlepszym czasem na zaplanowanie ogrodu. Przy projektowaniu należy uwzględnić ukształtowanie powierzchni, instalacje występujące na działce, a także funkcje, jakie ma spełniać nowoczesny ogród.

Dodatkowo projektowanie ogrodu wymaga kreatywnego myślenia i umiejętności w planowaniu przestrzeni. Jeżeli więc nie posiadamy wystarczającej ilości czasu, aby samodzielnie się wszystkim zająć to warto skontaktować się ze specjalistami od zakładania ogrodów w naszej firmie.

Będziemy mogli Państwu pomóc wykonać projekt nowoczesnego ogrodu, dopasować odpowiednią roślinność i wybrać niezbędne dodatkowe materiały. Nasi fachowcy oferują również pomoc przy zakładaniu nawodnienia, oświetlenia oraz przy wyborze mebli ogrodowych. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o